مصرف انگور وزن را کاهش می دهد

تحقیقات نشان میدهد خوردن انگور سبز موجب کاهش وزن میشود. پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با اضافه کردن انگور سبز به برنامه غذائی گروهی از افراد چاق دریافتند این افراد در این مدت حدود 2کیلوگرم  از وزن اضافی خود را از دست داده اند. به گفته  پژوهشگران حتی آب انگور هم موجب کاهش وزن می شود.

                                                           *********************

 نصف ايراني ها هرگز ماهي نمي‌خورند

هفته نامه سلامت : بسياري از بيماري‌هاي شايع و خطرناك‌ايراني‌ها‌به‌دست‌خود شان ايجاد مي‌شوند كه نتيجه عادات نادرست و سبك زندگي غلط مردم هستند.از جمله اين عادات نادرست خوردن غذاهاي چرب و شور؛ عدم مصرف ميوه و سبزيجات و‌عدم كنترل وزن هستند كه عوارض و بيماري‌هايي مثل چاقي،ديابت،فشار خون، و حتي سرطان را به دنبال دارند.آمار اين عادات نادرست‌، در ايران تكان دهنده است و بر طبق هشدار دكتر عليرضا دلاوري‌، معاون غيرواگير مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت حدود 40 درصد ايراني‌ها كمتر از 3 بار در هفته ميوه مي‌خورندو به گزارش ايسنا به نقل از ايشان 32 تا 40 درصد مردم فقط يك تا دو بار در هفته سبزي مصرف مي‌كنند و 10 درصد ايرانيان اصلا سبزي نمي‌خورند. 53 درصد ايرانيان اصلا ماهي نمي‌خورند و 22 درصد مردم فقط يك‌بار در هفته و 11 درصد از مردم كشور نيز فقط 2 بار در هفته ماهي مي‌خورند و فقط 5 درصد مردم 3 تا 4 بار در هفته ماهي مصرف مي‌كنند. همچنين در رژيم روزانه 15 درصد مردم حتما غذاي سرخ كرده وجود دارد. ‌10 ‌درصد افراد بالاي 15 سال ايراني چاق هستند.تنها نصف مردم كشور از لحاظ وزني طبيعي هستند و به طور متوسط 28 درصد مردم جامعه از اضافه وزن رنج مي‌برند و 10 درصد كل جامعه بالاي 15 سال ايراني چاق هستند.

                                             *********************

گونه هاي سرخ؛ نشانه کمبود ويتامين B2!

ايسنا،‌ علوم پزشکي ايران - يک متخصص تغذيه معتقد است افراد داراي گونه هاي سرخ يا به اصطلاح گلگون دچار کمبود شديد ويتامين B2 هستند.

دکتر " جعفر بهزاد " محقق و متخصص تغذيه، در گفت وگو با خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشکي ايران با اعلام اين خبر گفت : مصرف روزانه يک ليتر شير مي تواند سريعا اين عارضه را برطرف کند. وي ادامه داد : همچنين عارضه چشمهاي خون افتاده يا قرمز که اکثريت افراد آن را به آلودگي هوا مرتبط مي دانند نيز علامت کمبود ويتامين B2     است.
دکتر بهزاد شکاف لبها، خصوصا لب پايين، کم شدن ديد چشمها، احساس سوزش يا به اصطلاح وجود دانه شن در چشمها و حساسيت شديد به نور را از ديگر نشانه هاي فقدان ويتامين  B2    
ذکر کرد و افزود : پيدا شدن هر يک از اين علائم به راحتي صورت نمي گيرد يعني مدتها طول مي کشد تا کمبود ويتامين خود را با اين علائم نشان دهد . پس در مقابل مدتي نيز بايد صبر کرد تا اين نشانه ها از بين بروند. گفتني ست، شير بهترين منبع ويتامين  B2    يا ريبوفلاوين بوده و مصرف روزانه آن از ايجاد علائم مذکور جلوگيري مي کند.

  

 

                                                            *********************

 ماهي؛ بهترين سوخت مغز شما !

ايسنا، علوم پزشکي ايران - افرادي که در رژيم غذايي خود به طور مرتب از ماهي استفاده مي کنند در آينده به ميزان بسيار کمتري از سايرين دچار زوال مغز و حافظه مي شوند.

به گزارش خبرگزاري ايسنا، واحد علوم پزشکي ايران به نقل از مرکز طبي شيکاگو، ماهي يک منبع غني از اسيدهاي چرب امگا-3 بوده و براي حفظ ساختار عصبي و کارکرد مغز بسيار مفيد است. محققان اين مرکز بعد از مطالعه بسيار گسترده روي مصرف کنندگان ماهي به اين نتيجه رسيدند، اشخاصي که حداقل يک بار در هفته ماهي مي خورند 13 درصد کمتر از کساني که ازماهي استفاده نمي کنند دچار زوال مغز و حافظه مي شوند. دکتر " مارتا کلر موريس " در اين باره توضيح مي دهد : اين مطالعه روي شش هزار و 158 نفر صورت گرفت و شش سال نيز به طول انجاميد. ما به وضوح دريافتيم افراد ميانسال يا مسني که از ماهي به وفور استفاده مي کنند، معمولا ساختار عصبي سالم و مناسبي دارند و فراموشي را نيز تجربه نمي کنند.

                                                             *********************

 مصرف منظم ماهی و سلامت مغز

نتایج یک پژوهش جدید: مصرف منظم ماهی، سلامت مغز را حفظ می‌کند ایسکانیوز ـ بررسی‌های جدید نشان می‌دهد مصرف حداقل یکبار در هفته ماهی، خطر زوال عقلی را که با افزایش سن ایجاد می‌شود، کم می‌کند. به گزارش سرویس علمی ـ پژوهشی ایسکانیوز، محققان معتقدند اسید چرب امگا 3 که در ماهی وجود دارد باعث افزایش و تقویت عملکرد مغز می‌شود و آسیب‌های سلولهای مغزی به علت پیرشدن را کاهش می‌دهند.  میزان این کاهش بین 10 تا 13 درصد بوده است،آلزایمر و سایر بیماریهای زوال مغزی یک مشکل بزرگ پزشکی در دنیا هستند که به نظر می‌رسد خطر ابتلا به آنها با مصرف منظم ماهی کاهش می‌یابد. مطالعات قبلی نشان داده است که چاقی، فشار خون و چربی خون بالا ،خطر ابتلا به این بیماریها را دو برابر می‌کند.

                                                             ********************* 

 بستني بخوريم يا نه ؟!!

ايسنا، علوم پزشکي ايران - با فرا رسيدن فصل گرما ، ‌استفاده از بستني ، خصوصا" در ميان کودکان افزايش مي يابد. با توجه به روند رو به رشد توليد انواع بستني ، مصاحبه اي در خصوص مزايا و مضرات احتمالي اين فراورده ،‌ با دکتر " احمد رضا درستي مطلق " ، متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ، انجام شد که خواندن آن خصوصا" براي طرفداران بستني خالي از لطف نيست.

- آقاي دکتر ، به عنوان اولين سوال بفرماييد ، چند نوع بستني در حال حاضر در کشوروجود دارد ؟ کلا" بستني هاي موجود به دو گروه عمده تقسيم مي شوند : شيري و يخي که در آنها از اسانسها و رنگهاي خوراکي و شيرين کننده ها استفاده شده است . - هر کدام از اين بستني ها چه مزايا و مضراتي داشته و تا چه حد بهداشتي هستند ؟از بستني هاي شيري شروع کنيم . دو گروه از بستني هاي شيري در حال حاضر موجود است . انواع سالم و پاستوريزه که درکارخانه هاي معتبر توليد شده و انواعي که به شکل سنتي در مغازه ها تهيه مي شود. انواع کارخانه اي اين حسن را دارد که شير آنها سالم است و حتي اگر بنا به عقيده اکثر مردم در آنها از شير خشک استفاده شده باشد ، هيچ ايرادي نداشته و نکته منفي بهداشتي در مورد آنها وجود ندارد. اما اشکالي که به اين نوع بستني ها وارد مي شود ، افزودني هاي آنهاست زيرا گاهي براي جلب توجه مشتري از لحاظ رنگ و بوي مطبوع ، اسانسهاي شيميايي به اين بستني ها افزوده مي شود و حتي گاهي براي نگهداري طولاني مدت ، نگهدارنده هايي نيز به بستني اضافه مي شود که در مقياس زياد ، براي سلامتي مضر است. اما اگر چنين بستني هايي بطور تفنني و حداکثر 2 بار در هفته مصرف شود ‌، خطر ساز نيست. بپردازيم به بستني هايي که به شکل سنتي و عموما" همراه مقدار زيادي به اصطلاح زعفران و خامه تهيه مي شوند . عموما" ماده اي که به نام زعفران در اين بستني ها بکار مي رود يک ماده گياهي به نام گلرنگ است که با قيمت بسيار ارزاني از عطاري ها تهيه شده و کمي سمي است لذا مصرف زياد آن مي تواند مضر باشد . اما خود زعفران به عنوان يک ادويه آنتي اکسيدان اگر به ميزان کم در غذاها مصرف شود ، مناسب و مفيد است و ارزش غذايي هم دارد.
در ضمن خامه هايي که به اين بستني ها اضافه مي شود ، بعضا" استاندارد نيست و حتي شيري که بستني از آن تهيه مي گردد ، نه محل توليد و نه نحوه نگهداري آن مشخص است. ظروفي که اين گونه بستني نيز در آن توليد مي شوند ؛ تشتهايي هستند که جدار آنها پر از خراش است و يک منبع آلودگي شديد ميکروبي محسوب مي شوند که مسموميت با سموم مترشحه از آنها مي تواند استفراغ ، تهوع ، دل پيچه و سردردهاي شديد در انسان ايجاد کند. به همين جهت توصيه مي شود تا زماني که از سلامت چنين بستني هايي اطمينان نداريم ، از آنها استفاده نکنيم. در مورد بستني هاي غير شيري و يخي : اين بستني ها نيز انواع استاندارد و کارخانه اي دارند و هم انواع غير کارخانه اي . بستني هايي که در كارخانه هاي معتبر توليد مي شوند ، حاوي مقداري مواد رنگي هستند اما از نوع مجاز و استاندارد . شايد در اين بستني ها از مقدار اندکي ترکيبات طبيعي مثل آب توت فرنگي نيز استفاده شده باشد اما در نهايت رنگ زيبا و شفافيت اين بستني ها ، از مواد رنگي شيميايي حاصل مي شود . با اينکه مقداراين ترکيبات شيميايي تحت کنترل است اما عملا"‌در بحث نگهدارنده ها و مواد شيميايي ترس از اين وجود دارد که بعد از مدتي ، ناگهان معلوم مي شود اين مواد براي سلامتي مضر هستند ودر نهايت محصول ديگري توليد نمي شود اما در طي مدت استفاده از محصول ، ‌اثرات مخرب ماده مورد نظر در مصرف کنندگان ايجاد شده است.
- پس با اين حساب استفاده از كدام بستني را توصيه مي كنيد ؟ انواع شيري و خصوصا" نوع کارخانه اي . در مورد بستني هاي رنگي نيز حتما" نوع استاندارد آن را توصيه مي کنيم. بطور کلي بستني بايد به شکل تفنني و يک يا دو بار در هفته ، زماني مصرف شود که به وعده اصلي غذاي شخص لطمه نخورد.
- آيا از بستني ها استفاده دارويي و درماني نيز مي شود؟ بله يکي از جالبترين کاربردهاي درماني بستني ، علاقه مند کردن بچه ها به لبنيات است ، به اين صورت که به کودکاني که شير و ماست نمي خورند ، روزي 1 بستني شيري بدون کاکائو مي دهيم تا آرام آرام به لبنيات علاقه مند شوند. اما درمورد افزودن داروها به بستني ، ‌شايد به شکل اختصاصي و توسط پزشک مقداري دارو به بستني اضافه شود اما به طور عام و در مقياس کارخانه اي ، بستني که خواص دارويي داشته باشد در حال حاضر در ايران موجود نيست. استفاده ديگري که از بستني مي توان کرد ،‌ درمورد افرادي است که تحت عمل جراحي لوزه يا دستگاه گوارش قرار گرفته اند که به جهت کاهش خطر خونريزي بعد از عمل به اين افراد توصيه مي شود بعد از عمل از چندين وعده بستني استفاده کنند تا محل جراحي خنک نگاه داشته شود.
- آيا امکان غني کردن بستني وجود دارد و آيا بستني براي گروههاي خاص مثل ديابتي ها در ايران هست؟ بستني غني شده يا بستني هاي کم چرب و کم شيرين در خارج از کشور به شکل گسترده اي وجود دارد اما فعلا"‌در ايران رايج نيست . در حال حاضر بيشتر روي تنوع طعم و مزه بستني کار مي شود تا خاصيت آن . اتفاقا" ميزان شيرين کننده هايي که در بستني ها ، شيريني ها و آدامسهاي ايراني بکار برده مي شود واقعا" بيشتر از مقداري است که در ساير کشورها مرسوم است . بايد جدا" روي اين مساله کار شود که بستني هايي با چربي و شيريني كمتر و بدون اسانس در ايران توليد کنيم تا مطابق با نيازهاي اقشار مختلف جامعه باشد.
- به عنوان آخرين سوال ، آيا خوردن بستني ، عوارض ناخواسته اي نيز به همراه دارد ؟  اولين خطري که مصرف زياد بستني به همراه دارد ؛‌ چاقي است . افرادي که به جاي مصرف غذاهاي سالم به ميزان زيادي بستني مصرف مي کنند. ظاهر چاق و پف کرده اي دارند اما در حقيقت از لحاظ مواد معدني و ويتامين ها فقيرند چون مصرف بستني ، جلوي اشتها را مي گيرد . در عين حال ترکيبات افزودني مثل کاکائو به بستني ‌نيز در مقياس زياد به سلامت لطمه مي زنند . مثلا" خود کاکائو ، ‌اگر زياد مصرف شود مانع از جذب کلسيم و روي مي شود و محرک نيز هست. امکان ايجاد حساسيت به مواد مصنوعي موجود در بستني نيز برخي مواقع وجود دارد اما با مصرف به جا و به اندازه آن از همه اين عوارض مي توان جلوگيري کرد.

                                             *********************

جبران كمبود ويتامين A

ایران:كمبود ويتامين A يكى از مهمترين كمبودهاى تغذيه اى در بين كودكان خصوصاً در سنين پايين مى باشد. كمبود اين ويتامين: باعث افزايش خطر ابتلا به انواع عفونت ها (خصوصاً اسهال وعفونتهاى دستگاه تنفسى) و مرگ در كودكان مى شود. خطر عفونت و مرگ كودكان را به ميزان ۲ تا ۴ برابر افزايش مى دهد.
دوره نقاهت بيمارى ها را طولانى تر مى كند. در موارد شديد كمبود اين ويتامين شب كورى، آسيب رسيدن به چشمها ونهايتاً كورى مطلق مى شود.
موجب اختلال در رشد استخوانها و سيستم خونسازى در بدن كودك مى شود.كودكان
۶ ماهه تا ۶ ساله آسيب پذيرترين گروه سنى از نظر كمبود ويتامين A
هستند زيرا:
رشدشان سريع است و به همين دليل، نيازشان به ويتامين
A بيشتر است. بيشتر دچار بيماريهاى عفونى مى شوند و در نتيجه: - بيشتر دچار بى اشتهايى مى شوند و دريافت مواد مغذى از جمله ويتامين A در آنها محدود مى شود. - در اثر اسهال وعفونتهاى دستگاه گوارش و بيماريهاى انگلى، جذب اين ويتامين در آنها كاهش مى يابد. نياز آنها به ويتامين A در بسيارى از عفونتهاى معمول اين سنين مثل اسهال و سرخك، افزايش مى يابد. چه كودكانى بيشتر در معرض خطر كمبود ويتامين A
هستند؟
كودكان مبتلا به سوء تغذيه پروتئين - انرژى و يا بيماريهاى عفونى (بخصوص اسهال، سرخك ، دستگاه تنفس و آبله مرغان) شيرخوارانى كه از شير مادرانى تغذيه مى كنند كه خود دچار كمبود ويتامين
A هستند (بخصوص شيرخوارانى كه آغوز را كه منبع بسيار خوبى از ويتامين Aاست، دريافت نكرده اند) كودكانى كه در مناطق كمبود ويتامين A نظير مناطق خشك زندگى مى كنند. خطر كمبود ويتامين A در فصولى از سال كه سبزيها و ميوه هاى سرشار از اين ويتامين كم است، نيز افزايش مى يابد. نوزادان با وزن تولد كمتر از ۲۵۰۰ گرم (LBW )كودكان خانواده هاى كم در آمد با اهميت ترين نقش ويتامين A در كودكان بالا بردن مقاومت بدن آنها در مقابل ابتلا به عفونتهاى معمول دوران كودكى نظير اسهال، عفونتهاى مجارى تنفسى فوقانى، سرخك ، برونشيت وآبله مرغان است. علل اصلى كمبود ويتامين A عبارت است از: مصرف ناكافى مواد غذايى حاوى ويتامين A اتمام ذخاير كبدى آن در بدن (اين مسأله خصوصاً در مورد مادران باردار و شيرده از اهميت ويژه اى برخوردار است، زيرا ذخاير اين ويتامين در بدن نوزادان آنها نيز كم است و به علاوه شير اين دسته از مادران از نظر ويتامين A كمبود دارد) كاهش جذب و يا اختلال در تبديل و استفاده ويتامين A در بدن در اثر عفونت و بيمارى و يا مصرف ناكافى چربى و روغنها و پروتئين (مواد غذايى حاوى روغنها وچربيها براى جذب مناسب ويتامين A و پروتئين براى استفاده مناسب آن توسط بدن ضرورى مى باشد). منابع غذايى ويتامين A چه هستند؟ويتامين A در منابع گياهى به صورت پيش ويتامين انواع كاروتن ها بويژه بتا كاروتن و در منابع حيوانى به شكل رتينول فعال يافت مى شود. بهترين منابع ويتامين A
منابع حيوانى آن است. منابع حيوانى عبارتند از: جگر - زرده تخم مرغ - شير پرچربى - كره - روغن كبد ماهى - ماهى كوچك با جگر (مثل كيلكا) منابع گياهى عبارتند از : سبزيهاى سبز برگ تيره - سبزيهاى زرد مثل هويج و كدو حلوايى - ميوه هاى زرد و نارنجى رنگ مثل زردآلو ، قيسى، خرمالو، نارنگى
نحوه پيشگيرى از كمبود ويتامين
A با استفاده از مكمل هاى ويتامين A: طبق توصيه هاى بين المللى يكى از روشهاى سريع ومؤثر در پيشگيرى از كمبود ويتامين A در افراد در معرض خطر ، استفاده از مكمل هاى ويتامين A مى باشد كه به سه طريق انجام مى شود: توزيع همگانى مكمل ويتامينA(با دوز بالا) در جوامع در معرض خطر كمبود، توزيع يك مرحله اى مكمل ويتامينA (با دوز بالا) به كودكان در معرض خطر شديد كمبود، توزيع مكرر مكمل ويتامينA (با دوز كم) به زنان باردار

                                                            *********************

 ارتباط تغذيه با داشتن موهاي زيبا

اگر شما موهايي خشک و سست و شکننده داريد و داشتن اين موها شما را آزار مي دهد, از اين برنامه غذايي مخصوص استفاده کنيد. اگر شما تغذيه مناسبي نداشته باشيد, هيچ شامپوي تقويت کننده و احيا کننده اي در دنيا وجود ندارد که بتواند به شما موهايي سالم و زيبا بدهد.
موهاي شما مانند بدنتان به برنامه غذايي متعادل و تنظيمشده و مغذي نياز دارد تا سالم بماند. به همين علت برنامه غذايي شامل مجموعه اي از: ميوه ها و سبزيها حاوي ويتامينها و آنتياکسيدانها، غلات حاوي مواد معدني ، دانهها و خشکبار حاوي مواد معدني و ويتامين ها و پروتئين کم چربي حاوي آهن است. صبحانه مقوي غلات به بدن کمک خواهد کرد تا همه مواد خوبي را که نياز داريد, به دست آوريد
.
آب نه تنها به بدن آبرساني مي کند، بلکه سبب مي شود موهايتان براق و ابريشمي شود. اين برنامه غذايي روزانه 8 تا 10 ليوان آب و يا آب ميوه دارد تا حداکثر ميزان آب را به بدن برساند
.
فيبر موجود در ميوه ها، سبزيها، غلات و حبوبات براي سلامت بدن و موهاي شما مفيد است. اين مواد غذايي مقدار زيادي فيبر در خود دارد که در هر وعده غذايي به بدن شما مي رساند
.
محصولات سويا حاوي فيتواستروژنها و استروژنهاي گياهي است که به سلامت بدن کمک مي کند
.
اين برنامه غذايي نوعي شير جانشين دارد که از آرد سويا و آب تهيه شده است و نوشيدني محسوب ميشود و دانه هاي سويا نيز به عنوان يک وعده غذايي مختصر و کوچک در نظر گرفته مي شود.

رعايت چند نكته در انجماد مواد غذايي

 1-      پختن سبزيهاي منجمد بايد در مدت زمان كوتاهتري انجام گيرد؛ زيرا قبل از انجماد سبزيها طبخ شده اند.

2-      مواد غذايي را در كيسه اي نايلوني، ظروف پلاستيكي يا آلومينيومي سربسته فريز كنيد.

3-      هيچ گاه تكههاي ماهي فريزشده را در آب باز نكنيد؛ زيرا جذب آب موجب مي شود كه طعم آن تغيير كند؛ اما انجام ‌دادن اين كار درباره ماهي كامل اشكالي ندارد.

4-      مدت زمان نگهداري مواد غذايي گوشتي به صورت منجمد ۲ الي ۳ ماه؛ شيرينيها و ميوهها و بيشتر سبزيها ۶ ماه الي يك سال است.

5-      موادي كه هيچ گاه نبايد منجمد كرد, عبارت اند از: خامه، شير، ژله، سس مايونز، كاهو، موز، تربچه، خربزه، طالبي و تخم مرغ سفت.

6-      بعضي از سبزيها را كه به صورت خام مصرف مي شوند، نبايد منجمد كرد.

7-      سبزيها را قبل از انجماد، تميز بشوييد و پاك كنيد. سپس با بخار بپزيد و فريز كنيد.

8-      كندي در انجماد سبب فاسد شدن سبزي مي شود.

9-      گوشت پرندگان فريزشده را با آب جاري و يا با قرار دادن در يخچال باز كنيد.

10-   مواد نشاسته اي حساسيت كمتري به سرعت انجماد دارند.

11-  گوشت سفيد مثل مرغ و ماهي در اثر انجماد, نسبت به گوشت قرمز آسيب‏پذيرتر است.

                                                           *********************

  جوانه گندم، قدرت حافظه را تقويت مي کند

ايسنا، علوم پزشکي ايران - متخصصان تغذيه معتقدند استفاده از جوانه گندم به دليل غني بودن از فسفر و منيزيم موجب تقويت حافظه است.

" مينا کريمي " کارشناس تغذيه ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشکي ايران گفت : حافظه، نوعي فعاليت ذهني است که امکان نگهداري و يادآوري اطلاعات را در افراد امکان پذير مي کند و تغذيه صحيحي که علاوه بر تامين انرژي مورد نياز بدن در برگيرنده پروتئين، کلسيم، فسفر و منيزيم باشد، مي تواند بر فعاليت و افزايش کارايي مغز در حفظ اطلاعات افراد کمک کند. وي افزود : مطالعات نشان داده است افرادي که در انجام کارهاي روزمره از فعاليت هاي فکري بيشتري بهره مي گيرند بايد مواد غذايي شان حاوي مقادير قابل توجهي از عناصر فسفر، منيزيم و کلسيم باشد. کريمي تصريح کرد : اين عناصر سلولهاي مغزي را به شکل طبيعي در انجام عملکرد صحيح فکري فعال مي کنند، توانايي يادگيري و حفظ لغات، اعداد و مطالب را تسريع مي بخشند، و نيز، از بروز افسردگي پيشگيري مي کنند.
وي در پايان خاطر نشان کرد : جوانه گندم علاوه بر عناصر فسفر، منيزيم و کلسيم حاوي ويتامينهاي گروه
B،C و E است ، بنابراين مصرف اين ماده مغذي به افراد جهت تقويت پياز مو و کاهش ريزش موي سر نيز توصيه مي شود

 ********************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از روي زبان خود متوجه شويد !

کمبود ويتامينهاي گروه B را از روي زبان خود متوجه شويد !  ايسنا، علوم پزشکي ايران - آسان ترين روش پي بردن به کمبود ويتامين هاي گروه B در بدن، ‌بررسي وضعيت زبان است زيرا اولين عضوي که فقدان اين ويتامين را منعکس مي کند زبان است.

دکتر " جعفر بهزاد " محقق و متخصص تغذيه ضمن اعلام اين مطلب به خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشکي ايران گفت : علائم آشکاري که روي زبان فرد در نتيجه کمبود ويتامين هاي گروه B ديده مي شود عبارتند از : وجود شکاف عميق وسط زبان، کرکدار بودن زبان طوري که احساس شود زبان به رنگ مخمل خاکستري است و خشکي بيش از حد اين عضو. وي افزود : مشاهده رنگهاي قرمز و ارغواني روي زبان و حالت چروکيدگي اين عضو نيز از مشخص ترين علامتهاي فقدان ويتامين B است.
دکتر بهزاد با ذکر اين مطلب که زبان تمام مردم دنيا اندکي از علائم کمبود ويتامين
B را نشان مي دهد، خاطر نشان کرد : ويتامين هاي گروه B به صورت دسته جمعي عمل مي کنند و الزاما کمبود يکي از آنها نشانه اين نيست که بدن تنها به آن ويتامين خاص نياز دارد بلکه بايد منابع کلي ويتامين B را مصرف کرد تا نشانه هاي کمبود ويتامين رفع شود. لازم به ذکر است غني ترين منابع کمبود ويتامين B عبارتند از: گوشت، شير، سبزيجات، تخم مرغ و خصوصا مخمر آب جو.

 *********************

 *********************