رابطه دندان عقل با بیماری‌های لثه

هفته نامه سلامت : در دنیای امروز به لطف پیشرفت علم و وجود افراد صاحب ذوقی که به دنبال ارتباط انواع پدیده‌ها با هم می‌گردند، دیگر شنیدن ارتباط بین هیچ دو پدیده ای بعید نیست چه برسد به دندان عقل و لثه که هر دو در دهان واقعند! یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد افرادی که دندان عقل خود را نمی‌کشند ‌زودتر‌به بیماری‌های ‌لثه ‌دچار می شوند. بررسی محققان دهان و دندان بر روی 254 نفر از افراد بالغی که دندان های عقل خود را نگه داشته بودند نشان داد که این افراد بیشتر از دیگران با خطر بیماری‌های لثه و خطراتی که سلامت‌آنها‌را تهدید ‌می‌کنند ‌روبرو ‌هستند‌. بیماری‌های لثه زمانی که باکتری‌ها در بافت محافظ دندان رشد می‌کنند، حفره هایی را در اطراف ریشه‌های دندان مجاور ایجاد می کند که علاوه بر فساد دندان و لثه موجب ایجاد خطرات ‌جانبی ‌نظیر ‌خطر پیچیدگی‌های زایمان می‌شود.

-----------------------------------------------------------

 درد در ذهن شما است

سلامت :ترس و اضطراب درد را بدتر می‌کند در حالی‌که فعالیت‌های سرگرم‌کننده مثل تماشای فیلم، شدت درد را کاهش می‌دهد. دلیل این ارتباط شاید مشکلات شیمیایی-‌عصبی ناشی از افسردگی باشد که در مورد بیماران واجد دردهای مزمن هم مصداق دارد. برخی پزشکان اکنون برای بیمارانی که از درد مزمن رنج می‌برند ولی ظاهرا فاقد دلیل خاصی برای این درد هستند، داروهای ضدافسردگی تجویز می‌کنند.

وقتی مطالعات مختلف مورد بحث قرار گرفت، روانپزشکان تاکید کردند که راهی برای افتراق بین درد واقعی و درد ذهنی وجود ندارد. حتی اگر واقعا دلیل قاطعی برای صدمه فیزیکی وجود داشته باشد، درد صرفاً در خود مغز ایجاد می‌شود. دکتر شون‌ماکی، قائم مقام مرکز تحقیقات درد دانشگاه استانفورد می‌گوید: )در واقع درد کاملا در مغز ماست. ولی وقتی این حرف را می‌زنیم باید مطمئن باشیم که علت ایجاد کننده این درد چیست.)

شما دیوانه نیستید

بیماران افسرده تنها افرادی نیستند که از دردهای مزمن بدون علل فیزیکی رنج می‌برند. افرادی که سابقه سکته مغزی دارند نیز معمولا از دردهای شدیدی در ناحیه دست یا پا رنج می‌برند بدون آنکه آسیبی به این اندام‌ها وارد شده باشد. افرادی که سابقه قطع عضو دارند هم گاهی در محل عضو قطع شده احساس درد می‌کنند. افرادی با استرس‌های بعد از تصادف یا تروما، یا افرادی با صدمات احساسی یا کسانی‌که در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند نیزنسبت به درد حساس‌ترند، مثل دردهای مزمن ناحیه کمر. دکتر جوئل سیپر، مدیر انیستیتو سردرد و بیماری‌های اعصاب در دانشگاه میشیگان می‌گوید: )مقابله با مشکلات روانی بخشی از مقابله با درد مزمن است. اگر درد مزمن دارید بدین معنا نیست که دیوانه‌اید! این روندی دو طرفه محسوب می‌شود. احساس می‌تواند شما را آسیب‌پذیر کند و درد می‌تواند روی احساس شما تاثیر بگذارد.) او به تحقیق دکتر ایرنه تریسی از دانشگاه آکسفورد اشاره می‌کند که از اسکن‌های مغزی برای کشف حساسیت افراد در زمانی‌که فکر می‌کردند سردرد دارند، استفاده کرد. تحقیق دکتر تریسی ثابت کرد که ترس و اضطراب درد را بدتر می‌کند، در حالی که فعالیت‌های نشاط‌آور یا سرگرم‌کننده مثل گوش‌کردن به موسیقی یا تماشای فیلم شدت درد را به وضوح کاهش می‌دهد.

دکتر کاترین بوشنل، محقق مرکز درد در دانشگاه مک‌گیل مونترال هم ‌با استفاده از تصویربرداری مغزی نشان داد که جدا شدن از محیط اطراف با کمک فعالیتی سرگرم‌کننده، شدت سیگنال‌های درد ارسال شده به مغز را کاهش می‌دهد. او و تیم همکارش افراد داوطلب را در حالی‌که به موسیقی‌های مختلفی گوش می‌کردند، در معرض تحریکات کم و بیش دردناک گرمایی قرار داده بود. نتایج تحقیق نشان داد که در برخی لحظات واکنش مغز به سیگنال‌ها کاملا ناپدید می‌شود و همان زمان سیگنال‌ها نیز به میزان باور نکردنی کاهش می‌یابند. دکتر بوشنل می‌گوید: )این بدین معناست که مثلا وقتی اعضای خانواده مدام از شما می‌پرسند درد داری یا نه؟ توجه شما بیشتر به درد جلب می‌شود و شدت آن افزایش می‌یابد.)

 

 -----------------------------------------------------------

 زمانی که افسرده هستید

زمانی که افسرده هستید، چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟  ایسنا، علوم پزشکی ایران - افسردگی اختلالی است که قادر به تحت الشعاع قرار دادن افکار، خلق و خو، احساسات، رفتار و بالاخص سلامت جسمانی است . هر انسانی در مقاطعی خاص از زندگی به افسردگی مبتلا می شود، اما نکته مهم، زمان برگشت به حالت عادی است. زیرا هرچه فرد دیرتر به وضعیت طبیعی بازگردد، بازتاب جدی تری در وضع سلامت وی صورت می گیرد. در همین خصوص، گفتگویی با دکتر " پاشا استارفورد " روانپزشک آلمانی صورت گرفته که می خوانید:

- به عنوان اولین سوال، از کجا می توان فهمید شخصی دچار افسردگی شده است ؟ افسردگی در حقیقت علایم کاملا مشخصی ندارد و مجموعه ای از نشانه ها است که باعث می شود یک مورد افسردگی تشخیص داده شود. مجموعا زمانی که فرد دچار غم و اندوه پایدار، اضطراب، احساس پوچی، احساس ناامیدی و بدبینی، احساس گناه وتیره بختی می شود، دائما خسته است و توانایی تصمیم گیری، تمرکز و یادآوری ندارد، به عنوان یک شخص افسرده شناسایی می شود.
- آیا افسردگی، یک بیماری روحی است یا جسم را هم تحت تاثیر قرار می دهد؟ این مهمترین نکته مطرح در زمینه افسردگی است . در واقع بازتاب علایم افسردگی روی جسم، باعث اهمیت فوق العاده افسردگی می شود و از آن یک بیماری بسیار جدی که نیاز به درمان فوری دارد، می سازد. - این بازتاب ها شامل چه مواردی هستند؟
بی خوابی، که خود مجموعه ای از اختلالات مضاعف را به همراه دارد و احساس نا امیدی و بدبینی فرد را چندین برابر می کند، یا در مقابل افزایش بیش از حد خواب که موجب احساس سستی و رخوت دائمی می شود و اشتیاق شخص را برای برقراری ارتباط با دنیای خارج از بین می برد. از دست رفتن اشتها، که موجب کاهش ویتامین های مورد نیاز در بازسازی اعصاب می شود و فرد را بسیار عصبی، حساس و زودرنج می کند و در مقابل آن پرخوری بیش از حد که با چاقی، از دست رفتن تصویر ذهنی فرد از خود و عدم اعتماد به نفس همراه است. در ضمن مطالعات رادیوگرافی و آزمایشات روی افراد افسرده ، همگی گویای این قضیه هستند که اعضای داخلی بدن یک فرد افسرده ، خصوصا در مراحل پیشرفته ، با هم هماهنگ نیستند و هر از چندگاهی، یکی از اندامهای بدن مثل کلیه، کبد و حتی قلب دچار نوعی بیماری می شود که دلیل خاصی ندارد. اینجاست که اهمیت فوق العاده درمان زود هنگام افسردگی نمایان می گردد؛ زیرا اگر اندامهای بدن به ناهماهنگ بودن عادت کنند، بازگرداندن آنها به وضعیت طبیعی دشوار بوده و از عهده یک روانپزشک به تنهایی، بر نمی آید. به علاوه باید تاکید کنم که ظهور علایمی چون تعریق شدید، خشکی دهان، یبوست، اسهال، خارش بدن که به دارو پاسخ نمی دهد، سردرد و کمر درد نیز همگی مهر تاییدی بر تاثیرات سوء افسردگی روی بدن هستند. - در نهایت افسردگی، چگونه درمان می شود؟ و آیا در مراحل پیشرفته نیز به درمان پاسخ می دهد؟ مطمئنا افسردگی یک بیماری قابل درمان است؛ در هر مرحله ای که باشد نیز، درمانی برای آن شناخته شده است . اما باید دانست که افسردگی، حتی در مراحل ابتدایی، باید با مشاوره با یک شخص آگاه، درمان شود. تجربه نشان داده 90 درصد موارد این بیماری، اگر به حال خود گذاشته شود، وضعیت وخیم تری پیدا می کند و مصرف دارو برای آنها الزامی می شود، به علاوه در پاسخ به سوال شما باید بگویم مشاوره گروه درمانی، نمایش درمانی، رفتار درمانی و در نهایت دارو درمانی ، پروسه های درمان افسردگی محسوب می شوند که فراخور حال شخص مورد استفاده قرار می گیرند. در ضمن هرگز نمی توان برای دو شخص افسرده یک درمان واحد را در نظر گرفت.

-----------------------------------------------------------

بی خوابی مشکل شما هم هست ؟ !

ایسنا ، علوم پزشکی ایران - مشکل بی خوابی یکی از مسایلی است که ممکن است باعث بروز اختلال در زندگی و بازداشتن افراد از انجام بهینه فعالیت ها گردد. یک خواب خوب و راحت می تواند تاثیر فراوانی در بازدهی و موفقیت فرد داشته باشد . به همین جهت گفتگویی در خصوص راهکارهای مقابله با بی خوابی ، با دکتر سیامک بابازاده روانپزشک انجام شده است که می خوانید .

- مهمترین دلیل بروز بی خوابی چیست و آیا دشواری در به خواب رفتن ، نوعی بیماری محسوب می شود؟ قبل از هر چیز باید بی خوابی را تعریف کنیم . به زبان ساده بی خوابی یعنی نیم تا یکساعت ، پس از قرار گرفتن در رختخواب ، قادر به خوابیدن نباشیم . البته اگر به دفعات محدودی این اتفاق بیافتد ، بی خوابی محسوب نمی شود اما برخی افراد ، همیشه به سختی می خوابند ، و در نتیجه آرامش و استراحتی را که واقعا به آن نیازمندند پیدا نمی کنند . به علاوه اضطراب فراوانی نیز به سراغ آنها می آید که شکل بیماری پیدا کرده و به همین جهت اکثرا نیاز به دارودرمانی پیدا می کنند. درگیری های فکری ، مشکلات فیزیولوژیک و شرایط محیطی نامناسب نیز به ترتیب مهمترین عوامل بیخوابی هستند. - شما چه راهکارهایی برای مقابله با بی خوابی توصیه می کنید؟ قبل از هر چیز باید تا زمانی که واقعا احساس خواب آلودگی نمی کنید به رختخواب نروید و بعد از مراجعه به رختخواب نیز اگر تا 20 دقیقه خوابتان نبرد ، از رختخواب برخیزید و کاری انجام دهید.
محیط اتاق خواب شما باید ساکت و تاریک باشد ، چشم بند و مسدود کننده گوش کمک می کند تا بهتر بخوابید و به یاد داشته باشید نور حتی از میان پلکهای بسته نیز عبور می کند. پیش از خواب غذای سبک استفاده کنید زیرا پر بودن معده نیز باعث احساس سنگینی شده ، از به خواب رفتن شما جلوگیری می کند و یا باعث بدخوابی می شود. از رختخواب ، تنها برای خوابیدن استفاده کنید ، نه برای مطالعه ، صرف غذا یا تماشای تلویزیون . پیش از خواب از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.
در اواخر بعد از ظهر و یا عصر ( نه پیش از خوابیدن ) تمرین ورزشی منظمی انجام دهید. بیاموزید که نگرانی ها را از ذهنتان بزدایید . اگر از بی خوابی رنج می برید ذهن خود را متمرکز به یک خاطره خوشایند و دلپذیر کنید . در نهایت تنها از ملحفه و لیاس خواب با پارچه نخی طبیعی استفاده کنید . میدان الکترومغناطیسی که توسط سایش پارچه های مصنوعی ایجاد می گردد ، الگوی خواب شما را مختل می سازند. در ضمن حداقل 3 متر دورتر از وسایل برقی همچون تلویزیون ، رادیو ، تلفن و پریزهای برق بخوابید.
- آیا دوش گرفتن قبل از خواب ، تاثیری در کیفیت خواب شبانه دارد؟ در حقیقت ، وان خیلی بیشتر از دوش گرفتن آرامش بخش است. آب گرم درجه حرارت بدن را افزایش داده و به خوابیدن شما کمک می کند. به خاطر داشته باشید نباید بیش از 15 دقیقه در وان آب گرم باقی بمانید. - در نهایت آیا اختلال در ساعت فیزیولوژیک بدن ، می تواند سبب بی خوابی شود ؟ بله این مطلب کاملا توسط دانشمندان اثبات شده است و برای تنظیم ساعت بدن نیز ، روش جالبی پیشنهاد شده است : باید در ساعات صبحگاهی مدتی در معرض نور خورشید قرار بگیرید. نور صبح ، تاثیر قدرتمندی روی ریتم شبانه روزی و یا ساعت بیولوژیکی شما دارد. در حقیقت 15 دقیقه ایستادن زیر نور آفتاب بین ساعت 7 تا 9 صبح ، بهترین روش تنظیم این ساعت درونی است . انسان بطور طبیعی دارای ریتم شبانه روزی 25 ساعته بوده و بالطبع هر روز یک ساعت دیرتر به خواب رفته و روز بعد ، یک ساعت زودتر از خواب بر می خیزد. نور خورشید هر صبح سبب فریب ساعت بیولوژیکی بدن شده و آن را با زمان 24 ساعته ، تطبیق می دهد.

-----------------------------------------------------------

مزایا ومعایب کمپرس آب گرم و سرد 

به عنوان اولین سوال، چرا گرفتگی عضلات به وجود می آید ؟ عارضه گرفتن عضلات یا اسپاسم ناگهانی آنها، عموما در ورزشکاران و افرادی دیده می شود که بیش از توان عضلات خود از آنها کار می کشند . از دیگر دلایل گرفتگی عضلات، می توان به کم آبی بدن، گرم نکردن بدن پیش از تمرین، به هم خوردن تعادل مایعات و الکترولیت های بدن، مصرف برخی داروها و الکل، حاملگی، اختلالات عصبی و نارسایی کلیه ها اشاره کرد. - شما به عنوان یک پزشک تیم، آیا برای درمان گرفتگی عضلات، کمپرس کردن را توصیه می کنید ؟ کمپرس آب سرد و گرم، هر کدام روش استفاده خاص، و شرایط ویژه ای از وضعیت جسمانی را می طلبند و در صورت استفاده از آنها، بدون آگاهی و بدون توصیه متخصص نمی توان نتیجه دلخواه را کسب کرد. برای مثال کمپرس آب داغ موجب رسیدن خون بیشتر به موضع آسیب دیده کاهش اسپاسم و گرفتگی و کاهش التهاب می شود. در مقابل، کمپرس یخ با بی حس ساختن موضع، درد آن را کاهش می دهد و کاهش خونریزی را نیز، به دنبال دارد.
عموما برای گرفتگی عضلات از کمپرس یخ استفاده می شود، در ضمن اگر موضع، زخمی نیز باشد و یا فرد ورزشکار، بلافاصله نیاز به استفاده از عضو مورد نظر را داشته باشد نیز، کمپرس یخ کارساز خواهد بود. همچنین زمانی که عضلات بازو و یا کتف گرفته باشد، و سن شخص مورد نظر کمتر از 40 سال باشد می توان از کمپرس آب گرم استفاده کرد. - آیا روش خاصی برای استفاده از کمپرس آب گرم و یخ وجود دارد ؟ بله . قبل از هر چیز باید دانست که هرگز یخ مستقیما روی موضع قرار نمی گیرد بلکه قطعات کوچک یخ درون کیسه پلاستیکی ریخته شده و مقداری آب نیز به آن اضافه می شود. راه دیگر این است که یک حوله کوچک را با آب سرد مرطوب کرده سپس آن را تا کرده و درون یک کیسه پلاستیکی قرار می دهند. این کیسه 20 دقیقه درون فریزر و سپس روی موضع قرار می گیرد. دقت کنید هرگز چه کمپرس آب سرد و چه آب گرم بیش از 20 دقیقه روی عضو باقی نماند. در ضمن از ماساژ دادن عضو مورد نظر بلافاصله بعد از کمپرس باید خودداری کرد

-----------------------------------------------

 تعیین دقیق سن افراد از روی مینای دندان

سلامت به نقل از رویترز: پژوهشگران موفق شدند از روی تعیین غلظت نوعی ماده رادیواکتیو به نام کربن‌14- در مینای دندان، سن دقیق افراد را تخمین بزنند. این روش جدید که به طور اتفاقی و در هنگام مطالعه بر روی قربانیان انفجارهای اتمی کشف شد، می‌تواند سن افراد را با اختلاف /5‌1 سال پیش‌بینی کند. محققان امید دارند از این روش جدید برای تعیین سن قربانیان طوفان کاترنیا و شناسایی آنها استفاده کنند.

-----------------------------------------------------------

مقدار ورزش مهمتر است یا شدت آن ؟

ایسنا، علوم پزشکی ایران - نتایج یک مطالعه روی زنان و مردان چاق نشان می دهد که مقدار ورزش کردن جهت حفظ تعادل بسیار مهم تر از شدت آن است.

براساس مطالب درج شده در نشریه
Chest، محققان دانشگاه کارولینای شمالی گزارش می کنند پیاده روی به میزان 12 مایل در هفته به طور مشخص توازن فیزیکی فرد را حذف می کند و ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی را در وی کاهش می دهد. اما در همین راستا دکتر " برایان دوشا " توضیح می دهد: نکته ای که ما مایلیم به عموم آموزش دهیم این است که با 12 مایل پیاده روی در هفته، وزن فرد کاهش نمی یابد بنابراین اگر شخصی مایل به کاهش وزن ( در کنار حفظ تعادل و توازن فیزیکی ) نیز هست قطعا باید میزان فعالیت فیزیکی خود را به طور مشخصی افزایش دهد. وی ادامه می دهد : با توجه به اینکه هدف بسیاری افراد از ورزش کردن، جلوگیری از بروز بیماری قلبی است بنابراین توصیه ما به این افراد نیز، حفظ میزان پیاده روی به اندازه 12 مایل در هفته ( حدود 120 دقیقه پیاده روی در مجموع) است.

-----------------------------------------------------------

بالش شما محل استقرار چندین نوع قارچ

بالش شما می تواند محل استقرار چندین نوع قارچ خطرناک باشد!  ایسنا ، علوم پزشکی ایران - یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه منچستر معتقدند حدود 16 نوع قارچ خطرناک در بالش اکثر افراد وجود دارد.

به گزارش مجله Allergy، محققان می گویند : بالشهای حاوی پر نسبت به انواع حاوی ماده شیمیایی و ساختگی تعداد قارچهای کمتری دارند و به خصوص قارچهای مولد آسم در بالشهای حاوی پر کمتر دیده می شوند. با وجود اینکه محققان توصیه می کنند که باید بالشها را ضد عفونی کرد، اما درعین حال وجود برخی انواع قارچ حتی در صورت ضد عفونی انکارناپذیر است. در خصوص تائید این مطلب ، تحقیقی روی 20 نفر ( با میانگین سنی 18 ماه تا 20 سال ) که برخی از بالشهای پر و برخی از بالشهای حاوی مواد ساختگی استفاده می کردند صورت گرفت و مشخص شد که بیشترین منبع آلودگی بالشها پوست انسان و ذراتی موسوم به " مایت " است که در هوا پراکنده اند. اما از آنجا که بالشهای حاوی پر عناصر قارچی کمتری داشتند، محققان ذکر می کنند که جهت جلوگیری از آسم استفاده از این بالشها ترجیح بیشتری دارد.

-----------------------------------------------------------

درمان غذایی افسردگی

در مطالب پیشین به علایم افسردگی و اثر کمبود برخی از ویتامین‌ها در بروز آن اشاره کردیم. در این قسمت به بیان اثر برخی داروها و مواد غذایی در بروز افسردگی و همچنین توصیه‌هایی برای بهبود آن می پردازیم.

بعضی داروها نیز موجب بروز افسردگی می‌شوند؛ مثل آنتی بیوتیک‌ها، باربیتورات‌ها، آمفتامین‌ها، کورتیکوستروئیدها، مصرف طولانی مدت استروئیدها، داروهای مسکن، داروهایی که برای درمان التهاب مفاصل، دیسک،تشنج،فشار خون بالا، ناراحتی‌های قلبی، آریتمی (نامنظمی ضربان قلب)، پارکینسون استفاده می‌شوند، داروهای روان درمان و داروهایی که برای درمان افراد الکلی و برای بارداری استفاده می شود.

اگرچه افراد سیگاری ادعا می‌کنند برای تمدد و آرامش اعصاب سیگار می‌کشند، ولی در حقیقت با این کار بیشتر به اعصاب خود آسیب می رسانند؛ زیرا نیکوتین موجود در سیگار با مقادیر بالای مونواکسید کربن در خون ترکیب می‌شود و اثر مخرب و مضری بر روی عملکرد مغز و اعصاب به جا می گذارد.

تغذیه صحیح موجب بهبود افسردگی و ارتقاء سلامت روحی و توانایی ذهنی می‌شود.برای تامین مواد مغذی مورد نیاز به منظور بهبود افسردگی ، باید  انواع سبزی، میوه، سالاد، غلات  سبوس دار، لوبیا، ماکارونی، برنج و نان  را مصرف کرد.

انگور، جوانه  گندم، مخمر آبجو (ماءالشعیر)، جوی دو سر، گندم، شیر و لبنیات،  انواع توت،  انجیر (خشک یا تازه)، آجیل(شور نباشد)، زنجبیل، ریحان و رزماری نقش مهمی در بهبود افسردگی دارند.

شکلات کاکائویی به علت داشتن قند زیاد موجب نوسانات ناگهانی قند خون می شود. برای اینکه مغز به درستی کار کند، نیاز به منبع قندی دارد که  منظم و پیوسته کار کند. اما وقتی قند خون ناگهان از مقادیر خیلی بالا به مقادیر خیلی کم افت ‌کند، اثر مخرب بر روی رفتار و حالات روحی فرد دارد.

بنابراین مصرف زیاد کاکائو ، به سبب افزایش قند خون اثر بدی بر رفتار و عملکرد مغز دارد. ولی مصرف کم کاکائو حال فرد افسرده را بهتر می‌کند، زیرا تئوبرومین موجود در کاکائو موجب آزاد سازی ایندورفین‌ها از مغز می شوند. ایندورفین‌ها موادی هستند که موجب به‌وجود آمدن احساس خوشی در فرد می شوند.

در کل، توجه به تغذیه صحیح، آسان‌ترین و نخستین مرحله اساسی بهبود افسردگی است. برای درمان شخص افسرده، در مرحله اول باید وضعیت غذایی او را بررسی کرد. در حالی‌که اکثر پزشکان این کار را نمی‌کنند. همیشه باید مقدار قندخون را در حد ثابت و مشخصی نگه داشت و از افت یا افزایش قند خون جلوگیری کرد.

 همچنین غذاهای غنی از ویتامین های گروه ب را در برنامه غذایی روزانه گنجاند.

دریافت کافی انرژی، مصرف پروتئین  و املاح  برای حفظ سلامت روانی لازم است.

توصیه های غذایی :

1- مواد غذایی، تاثیر بسیاری بر رفتار و عملکرد مغزی دارند. برنامه غذایی نامناسب به خصوص مصرف زیاد تنقلات پرکالری و فاقد مواد مغذی، علت اصلی بروز افسردگی است؛ زیرا ترکیباتی بانام انتقال دهنده های عصبی در مغز تحت تاثیر غذایی است که می خوریم.

2- بسیاری از مواد مغذی در عملکرد مغزی و هورمونی بدن شرکت دارند که احساسات را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین ، برنامه غذایی سالم همراه با مصرف مکمل‌ های غذایی برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مفید است.

3- مصرف فراوان سبزیجات خام یا کمی پخته، بعضی میوه‌ها، برنج سبوس دار،حبوبات مثل لوبیا ، عدس و سویا ، مرغ بدون پوست، بوقلمون بدون پوست و ماهی مفید است.

4- تا حد امکان از مصرف شکر و شیرینی جات و آرد بدون سبوس پرهیز کنید. این مواد غذایی به سبب تصفیه و فرآوری شدن ، 15 نوع ویتامین و املاح مورد نیاز برای حفظ تعادل روحی بدن را ندارند. به همین سبب مصرف زیاد این‌گونه مواد غذایی به‌جای مواد غذایی مفید، خیلی زود موجب ایجاد کمبود مواد مغذی در بدن خواهد شد.

همچنین ، این مواد موجب می‌شوند گاهی احساس انرژی و نشاط کنید و گاهی نیز احساس افت و غم، در نتیجه بیشتر دچار خستگی و افسردگی می‌شوید.

سایر توصیه ها :

1- با مراجعه به پزشک بررسی کنید که آیا دچار آلرژی غذایی هستید یا خیر؟

2- آزمایش بررسی املاح مو را انجام دهید تا در مورد نبود مسمویت با فلزات سنگین مطمئن شوید.

3- با مراجعه به پزشک غدد، ابتلا به کم کاری تیروئید را بررسی کنید.

4- هر روز مقداری ورزش کنید. در طی ورزش، مغز مواد شیمیایی بانام اندورفین و انکفالین آزاد می‌کند که درد را از بین می برند و موجب احساس شادی و نشاط می شوند. افرادی که هر روز منظم و پیوسته ورزش می کنند ، بعد از ورزش احساس خوبی دارند. بنابراین، بهترین راه برای رهایی از افسردگی، ورزش منظم است.

 دروازه درد
دلیل این ارتباط شاید یکسان بودن محل سنجش احساس و درد در مغز باشد. این محل قسمت جلویی کورتکس مغز است. دکتر ماکی می‌گوید: )سوِال اصلی اینجاست که آیا تحریکات مختلف در محل دروازه درد در مغز دست چین می‌شوند یا خیر.) اگر این‌گونه باشد شاید عواملی ناشناخته برخی تحریکات مثل فعالیت‌های دلپذیر را بیشتر وارد سیستم سنجش میزان درد می‌کنند و بدین‌ترتیب از میزان درد می‌کاهند یا شاید همان عوامل، کار معکوسی انجام می‌دهند و میزان درد را افزایش می‌دهند. او می‌افزاید: )این سوِالی‌ست که باید با دقت جواب آن را یافت و صادقانه می‌گویم که هنوز جوابی برای ‌آن نداریم.( دکتر یانینا فیشر، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه واتر تاون ماساچوست و همچنین دانشگاه هاروارد می‌گوید: )یکی از مشکلات ما کمبود تحقیقات در این زمینه است که ارتباط دقیق بین احساس و درد را تا حد حدس و گمانه زنی پایین می‌آورد. ولی احساس مشترک به تمام ما می‌گوید که ارتباطی بین آنها وجود دارد.) او می‌گوید تا سال‌ها، ارتباط بین سلامت روانی و سلامت جسمانی کاملا گسسته بود. پزشکان قاطعانه می‌گفتند که روانشناسان کار خودشان را بکنند و ما هم کار خودمان را. تمامی این افراد اعتقادی به ارتباط ذهن-‌جسم نداشتند. دکتر فیشر می‌گوید: )زنی به من مراجعه کرد که از درد مزمن بسیار شدیدی در ناحیه کمر رنج می‌برد و در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بود. من با درد کمر او مثل یکی از عوارض مشکل ذهنی‌اش رفتار کردم و بعد از چند ماه کمر درد او کاملا بهبود یافت.) تحقیقات جدید برای درمان درد کم‌کم ارتباط بین احساس و درد را مستحکم‌تر می‌سازد. این تحقیقات نشان می‌دهد که داروها تنها راه و منبع درمان دردهای مزمن نیستند و روش‌های دیگری نیز وجود دارد.
منبع:
ABCNews