فوتبال

حاشیه ها

محمد مایلی کهن - 15.jpg

این روزها صحبت از اختلافات محمد مایلی کهن و علی دایی در محافل و رسانه هاست.

 محمد مایلی کهن کسی که بی شک از مؤفّق ترین مربیان تاریخ فوتبال ایران است و نتایج درخشانی با پیروزیهای پرگل در برابر تیم های بزرگ آسیا برای کشورمان کسب کرده است، با بازیکنان مؤثر و تاریخ ساز کریم باقری، خداداد عزیزی و علی دایی(همو که با او اختلاف دارد) و به قول معروف آن زمان "مثلت طلائی". او مربی است که به جمع و جور کردن حاشیه ها مشهور بود و با تسلط کامل بر کل تیم، تصمیمات خود را آنگونه که میل داشت پیاده میکرد چیزی که بعدها در فعالیت باشگاهی خود خیلی نتوانست از آن بهره گیرد. مایلی در پرداختن به مسائل اعتقادی و دینی مقیدتر از دیگران نشان داده و سعی در رعایت این حریم داشته است. امّا چند سالی است در چهرۀ یک فرد کاملاً منتقد در عرصه رسانه ها و محافل ورزشی ظاهر شده و کمی بیش از آنچه باید خود را درگیر این مباحث کرده است. پیامد آن نیز اخیراً با حکم ممنوعیت مصاحبه و ... از طرف دادگاه شکایت برده شده از سوی دایی بوده است.

از طرفی علی دایی که خود روزی شاگرد مایلی کهن بوده است با کارنامه ای درخشان در زمینه بازی فوتبال و رقم بالای گل های ملی که از خود بجای گذاشته است دارای شهرت ملی و بین المللی شده است. با وجود اینکه گفته شد محمد مایلی کهن بیش از اندازه خود را وارد عرصه انتفاد از علی دایی که بعنوان سرمربی تیم ملی نیز انتخاب شده است کرده است امّا با این حال برخی عملکردهای دایی سؤال برانگیز و قابل تأمّل است. دایی حاصل و بزرگ شده این کشور و تربیت یافته این فرهنگ است که گاهی اوقات کردار او با این تعالیم همخوانی نداشته و حتی در تضادّ است. گذشته از شایعاتی که در مورد درخواست شهروندی دیگر کشورها و تفریحات وی در خارج از کشور و فعالیتهای اقتصادی مطرح است که صحت و سقم آن معلوم نیست امّا آنچه که عیان و ملموس است طرز معاشرت و گفتار وی در محافل رسمی و غیررسمی بین المللی و داخلی است. بخصوص اکنون که وی بعنوان سرمربی بومی تیم ملی فوتبال کشورمان مطرح است و در این جایگاه باید مظهر یک فرد تربیت یافته جامعه ورزشی و فرهنگی اش باشد. چیزی که شاید خیلی مشهود نیست و در برخی موارد عکس آن رخ میدهد.

 

لیگ برتر

1.jpg

لیگ هفتم در حالی آغاز شد و هفته هشتم خود را میگذراند(دو هفته تعلطیلی سؤال برانگیز به بهانه دیدارهای تیم ملی در دور نهایی انتخابی جام جهانی2010 در قاره آسیا) که در فصل های گذشته بترتیب تیم های پیروزی، سپاهان، فولاد، استقلال، سایپا و پیروزی مؤفّق به کسب عنوان قهرمانی شده بودند. مؤفّق ترین حضور آنان در لیگ قهرمانان آسیا نیز نایب قهرمانی تیم سپاهان(که با قهرمانی در جام حذفی کشور در این دوره حاضر شده بود) در سال گذشته(2008-2007) بود. تیم پیروزی و فولاد در فصل حضور خود نتوانستند به دور پایانی راه یابند و تیم استقلال هم بدلیل اقدام دیر در ارسال لیست بازیکنان به AFC مؤفّق به حضور نشد. تیم سایپا آخرین تیم حاضر در این رقابت ها بود که در اولین گام دور دوّم این مسابقات در مصاف با تیم کوروفچی ازبکستان در دور رفت در ورزشگاه آزادی با نتیجه 2-2 متوقّف و در تاشکند نیز با نتیجه سنگین و دور از انتظار 5-1 شکست را پذیرفت تا سنگین ترین شکست تاریخ تیم های ایرانی حاضر در این مسابقات را رقم بزند و از این مسابقات کنار برود.

در لیگ امسال تیم های حاضر تلاش زیادی در فصل نقل و انتقالات داشتند و شواهد حاکی از لیگی فشرده و با زیهایی نزدیک بود. دو تیم پرطرفدار پیروزی و استقلال بهمراه سایپا، سپاهان، مس، صبا باتری و پیکان فعّال ترین تیم ها در جذب بازیکن بودند. با این حال تیم های دیگر هم با تدارک خوبی وارد فصل جدید مسابقات شدند. بجز دو تیم مشهدی ابومسلم و بخصوص پیام که بدلیل مشکلات مالی و عدم یک اسپانسر و حامی مالی چالشهایی را داشته اند. امّا با این حال این دو تیم هم توانستند تا اندازه ای بازیکنان مطلوب خود را بخدمت بگیرند.

شرایط حاضر دارای عملکردی بشرح ذیل از تیم های مختلف بوده است؛

تیم فوتبال برق شیراز - 1.jpg

برق شیراز پیشتاز کنونی این رقابت ها بخوبی آغاز کرد و با نتایجی که بدست آورده است تداوم حضور مؤفّق خود در فصل گذشته را نوید میدهد.

تیم فوتبال پرسپولیس - 1.jpg

پیروزی که مدافع عنوان قهرمانی سال قبل و مدعی کسب عنوان جام قهرمانان آسیا و لیگ برتر است در جایگاه سوّم(به واسطه گل زده) قرار دارد. اگرچه بحث های داوری پیرامون سه بازی این تیم برابر تیم های ملوان انزلی، ذوب آهن اصفهان و مس کرمان که بصورت هایی نیز اشتباهات داوری از طرف کمیته داوران و فدارسیون تأیید شده است که 5 تا 7 امتیاز را از این تیم گرفته است وجود دارد. تیم پیروزی یارگیری خوبی داشته و کادر فنی خوبی را نیز با رهبری افشین قطبی که این تیم را در فصل گذشته قهرمان لیگ برتر کرده در اختیار دارد. با این حال اخیراً اضافه شدن یک مهاجم برزیلی(که هنوز وارد میدان نشده است) و بخصوص حضور کریمی در این تیم توجهات به این تیم را افزایش داده است. مؤیّد آن آخرین بازی این تیم برابر تیم پگاه در ورزشگاه آزادی است که با حضور 95-90 هزار تماشاگر برگزار شده است و این خود رکوردی است بی سابقه در یک روز غیر تعطیل و یک دیدار غیر شهرآورد.

تیم ذوب آهن اصفهان با حفظ شاکله تیم فصل گذشته با سرمربی جدید و بومی خود منصور ابراهیم زاده وارد این مسابقات شد. و حضور خوبی در این بازیها داشت(بجز باخت 4-0 در برابر ابومسلم در مشهد).

تیم مس کرمان نیز با جذب چند بازیکن از استقلال و پیروزی و دیگر تیم ها و حضور پرویز مظلومی بر روی نیمکت خود توانست دو تیم پرطرفدار پایتخت را در هفته های نخستین شکست دهد و حضور نسبتاَ خوبی داشته باشد اگرچه که در آخرین دیدار خود شکست سنگینی را از برق شیراز متحمّل شد.

سپاهان اصفهان هنوز نتوانست حضور مؤفّق فصول گذشته خود را تداعی کند اگرچه در بازی آخر در مقابل فولاد خوزستان پیروز میدان بوده است.

فولاد خوزستان با حضور مجید جلالی در تیم خود دچار تغییر نگرش در تاکتیک تیم شده است. امّا مجید جلالی همچنان نقش هواداران خوزستانی را در عدم نتیجه گیری تیم های این استاد در بازی های خانگی یادآور میشود. چیزی که در چند فصل اخیر برای استان فوتبال خیز خوزستان بعنوان یک مشکل عدیده در آمده است.

استقلال اهواز با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکند که در آخرین اقدام در رفع این مشکل با قرارداد مجدد میلاد میداودی را به لیگ امارت ترانسفر کرده است. حضور اکبر میثاقیان در این تیم چندان خوشایند نبوده و شکست سنگین 6-0 در مقابل برادر تهرانی و شکست خانگی در مقابل تیم پیکان قزوین در آخرین دیدارهای این تیم دست آورد آن بوده است.

ابومسلم خراسان نیز با فراز و نشیب فراوان گام برمیدارد. امّا این تیم بخصوص در چند سال گذشته همواره نشان داده است که پایان خوبی در لیگ دارد.

تیم فوتبال پیکان قزوین - 4.jpg

پیکان قزوین در ابتدا دچار اصطحکاک در بین مدیران و مربیان بوده که به تبع آن چند نتیجه نامؤفّق داشته با این وجود در کل عملکرد هفته های بعد از آن تداعی گر حضور مؤفّق سال گذشته این تیم در لیگ است.

تیم فوتبال صبا باتری - 1.jpg

صبا باتری قم با حضور فیروز کریمی بعنوان سرمربی، درخشان ترین نتیجه اش پیروزی 3-1 مقابل تیم سابق فیروز کریمی استقلال تهران بوده است.

راه آهن شهرری نیز با وجود انتقال به شهرری با ثبات ترین تیم ها در سطح مدیریتی، حفظ کادر فنی و حتی بازیکنان بوده و با این شرایط پا در عرصه لیگ هفتم گذاشته است. امّا این تیم همچون گذشته با سایه و روشنی هایی در نتیجه گیری روبروست.

استقلال تهران که با سروصدای فراوان در حضور کادر فنی جدید خود به رهبری امیر قلعه نویی(که فصل تقریباً مؤفّقی را در سال گذشته در انتهای لیگ داشت) و در جذب بازیکن همراه بوده است. در گامهای نخست متزلزل نشان داد. با این حال بواسطه همین تحولات و پیش زمینه های قبلی دیگر در پشت پردۀ هیئت مدیره این باشگاه شوک مثبتی به این تیم وارد شده و در آخرین بازی نتیجه تاریخی 6-0 مقابل هم خانوادۀ اهوازی خود گرفته است.

تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز - 7.jpg

فجر سپاسی شیراز با وجود نشانه هایی از جدایی یار دیرینۀ خود از این تیم یعنی سرمربی با اخلاق و متشخّص خود غلامحسین پیروانی به شوک رفت و حتّی مدّتی نیز حضور وی در مشهد جدّی نیز شده بود با این حال با بازگشت وی شاکلۀ تیم حفظ و پا در بازیهای این فصل گذاشت. فجر نیز تاکنون نتوانسته خیلی مؤفّق باشد. امّا در آخرین گام تیم خوب ابومسلم که در حال اوج بوده است را در خانه اش ورزشگاه ثامن مشهد شکست داد تا همچنان خالق شگفتیها باشد.

تیم فوتبال سایپا کرج - 9.jpg

سایپا کرج تنها نماینده کشورمان در دور دوّم لیگ قهرمانان آسیا حضور مؤفّقی را درلیگ هفتم نداشت که شاید بدلیل تمرکز این تیم برای حضور در آن عرصه بوده باشد.

تیم فوتبال پاس همدان - 4.jpg

پاس همدان که سال خوبی را در فصل قبل پشت سرگذاشته بود، در آن حد و اندازه نتوانست ظاهر شود. آخرین نتیجه این تیم تساوی برابر تیم ذوب آهن در خانه بوده است.

پگاه گیلان با سرمربی گری دکتر بیژن ذوالفقارنسب فصل متفاوتی را با نگرشی جدید آغاز کرد. با وجود اینکه پگاه نتایج خیلی درخشانی نداشته است ولی چهره ای متفاوت از خود در لیگ به نمایش گذاشته است. ذهنیت از دکتر ذوالفقارنسب در لیگ های قبل نیز نوید بخش آینده ای روشن برای تیم پگاه است.

ملوان انزلی در پی ناکامی های انتهای فصل گذشته خود لیگ امسال را نیز مؤفّق نبوده است که بدنبال آن زمزمه های تغییرات در این تیم نیز شایعه محافل شده است.

تیم فوتبال پیام مشهد - 1.jpg

پیام مشهد که از لیگ یک به این مسابقات گام نهاد حاصل کارش 2امتیاز تا پایان هفته هشتم بوده است.(با بازی عقب افتاده) که در ته جدول لیگ جا خوش کرده است. خداداد عزیزی هنوز نتوانست در لیگ برتر بعنوان سرمربی حضور مؤفّقی را تجربه کند.

با گذشت هفته هشتم میتوان یک تفسیر کلی از لیگ داشت و دورنمایی از آن را نیز بتصویر کشید. نتایج آماری آنچه بود که در بالا آمد. امّا شرایط دیگری چون تجربه تیم ها، گروه پشتیبانی کننده، حامیان مالی، عناصر لازم برای مؤفّقیت یک تیم در تلفیق شرایط کنونی؛ شانس تیم های پیروزی، سپاهان و استقلال را بترتیب بیشتر از تیم های دیگر میکند. بدنبال آن ذوب آهن، ابومسلم و مس نیز دارای شانس و شرایط خوبی هستند. که با درصدی ناچیز اشتباه احتمالاً جدول پایانی لیگ هفتم را آرایش میدهند.