سهمیه بندی بنزین
ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٧  

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:سهمیه‌بندی بنزین نباید همراه با افزایش قیمت آن باشد و در شرایط فعلی راه حل اصلی برای کاهش تقاضای بنزین در کشور سهمیه‌بندی است و این مصوبه فواید مستقیم و غیر مستقیم زیادی به همراه دارد.

دکتر "حسن سبحانی" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:
سهمیه‌بندی بنزین سالانه حدود پنج میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به‌همراه دارد و این رقم معادل بودجه استانی (غیر از بودجه ملی) سی استان کشور است.


نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی افزود: پاک شدن هوای شهرها، کاهش استهلاک وسایل نقلیه، سرعت در رفت و آمد خودروها و افزایش بهره‌وری و ... نیز از اثرات غیرمستقیم سهمیه‌بندی بنزین است.

وی گفت: این کار بزرگ تنگناها و مشکلاتی برای حدود بیست درصد مردمی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند به همراه دارد.

وی به وجود آمدن بازار سیاه بنزین در ابعاد بسیار محدود در شهرهای بزرگ را از هزینه‌های صرفه‌جویی در مصرف بنزین عنوان کرد.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه از نظر اقتصادی هزینه‌ها ومضرات افزایش قیمت بنزین بیشتر از مزایای آن است، گفت: افزایش بی‌رویه قیمت بنزین موجب بروز تورم لجام گسیخته و مخرب می‌شود.

سبحانی تاکید کرد:بنزین کالایی محسوب نمی‌شود که با افزایش قیمت آن کمبود از بین برود و میزان تقاضا و عرضه برابری کند و افزایش قیمت بنزین که باعث کاهش تقاضا آن به میزان بیست میلیون لیتر در روز شود تورم بسیاری را بدنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت بنزین به مرز شش هزار ریال در لیتر به مصلحت اقتصادی کشور نیست.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی موافق اجرای سهمیه‌بندی بنزین و پیگیر اجرای این مصوبه قانونی است.

وی تاکید کرد: هنوز مقوله‌ای با عنوان طرح سه فوریتی حذف سهمیه‌بندی در مجلس شورای اسلامی مطرح نشده است