افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب، آغاز جشن بزرگ فرهنگی ...

دکتر محمود احمدی نژاد در آیین افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در آغاز فعالیت این نمایشگاه  به ویژگی های آثار ماندگار و جاویدان در عرصه فعالیت های فرهنگی اشاره نمود.   

 

رییس جمهور با بیان این که کتاب همواره در طول تاریخ محترم و مقدس بوده است، خاطر نشان کرد: البته معنای این حرف آن نیست که در طول تاریخ و در دوران معاصر آلودگی هایی در این عرصه وجود نداشته است اما به قدری نبوده که این اقیانوس زلال را آلوده کرده و چیزی از ارزش های فرهنگی مولفان کم کند.

  

وی افزود: ملت ایران ملتی فرهنگی است و ایران همواره کانون تولید و نشر فرهنگ و تمدن در جهان بوده است. 

 

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید و توزیع مناسب کتاب و فرهنگ سازی برای کتابخوانی در سطح جامعه اظهار داشت: حاصل خلاقیت و مجاهدت های اهل فرهنگ باید در قالب کتاب منتشر شده و سپس به راحتی در دسترس همگان قرار گیرد؛ برای بهره برداری و استفاده از کتاب نیز بایستی برنامه ریزی مناسبی انجام شود. 

 

وی تصریح کرد: در تولید کتاب باید حمایت ها همچنان تداوم داشته باشد و حتی افزایش یابد؛ کتاب های تولید شده را باید بتوان به صورت گسترده توزیع کرد و در زمینه افزایش گرایش به کتابخوانی اقدامات جدی فرهنگی ضروری است. 

 

رییس جمهور با بیان این که امروز علی رغم ابزارهای اطلاع رسانی متعدد، گرایش به کتاب و کتابخوانی روز افزون است، با تاکید بر این که کتابخوانی باید از دوره دبستان و حتی قبل از آن آموزش داده شود، اظهار داشت: نقطه انس انسان با کتاب با داستان شروع می شود از این رو در این زمینه به خصوص برای کودکان باید فعالیت های جدی تری انجام شود تا داستان های آموزنده در اختیار کودکان قرار گیرد. 

 

وی افزود: تولید داستان های کودکان باید خارج از اولویت های معمول مورد توجه قرار گیرد. 

 

رییس جمهور با بیان این که کتاب هایی که معرف برجستگی های انسانی و یا شکوفایی انسانی هستند، مخاطب بیشتری پیدا می کنند، از کتاب های «دا» و «خاطرات زندگی شهید بروسنی» نام برد و گفت: این کتب به خاطر محتوای انسانی بیشترین شمارگان را در کوتاه ترین مدت داشته اند. 

 

رییس جمهور با تاکید بر این که قیمت کتاب باید با هزینه های زندگی تناسب داشته باشد، گفت: قیمت ها در برخی موارد مناسب نیست و باید تشکل های مختلف ناشران در این زمینه ابتکار عمل هایی به خرج دهند.

/ 0 نظر / 15 بازدید