بزرگترین هک های رایانه ای ایران و جهان

حمله به مؤسسات مالی و اعتباری
در 29 مارس سال 2007اعلام شد که یک هکر موفق به سرقت اطلاعات حداقل 45.7 میلیون کارت اعتباری و دبیتکارت از خریداران چند فروشگاه بزرگ زنجیره ای در آمریکا شده است.
بر اساساطلاعاتی که در همان زمان در رسانه ها منتشر شد، دو ماه پیش از آن تاریخ یعنی درژانویه سال 2007 هکر یاد شده به اطلاعات مشتریان این فروشگاه ها دسترسی پیدا کردهبود. بی توجهی موسسات صادر کننده کارت های اعتباری و اهمال تعدادی از فروشگاه هایزنجیره ای عامل این مشکل قلمداد شد.
بعدا اعلام شد رمزگذاری اطلاعات توسطمسئولان ذی ربط به درستی انجام نشده است.
به دنبال این رویداد، بانک هایصادرکننده این کارت ها مجبور شدند میلیون ها کارت اعتباری جدید برای مشتریان خودصادر کنند و یک میلیون دلار نیز برای رفع آسیب پذیری های سیستم های قبلی هزینه شد. بعدها مشخص شد اطلاعات بیش از 46 میلیون مشتری این فروشگاه ها مورد سوءاستفاده قرارگرفته اما رقم دقیق آن هرگز مشخص نشد.
بد نیست بدانید هک و سرقت اطلاعات تنهامنحصر به آمریکا نیست و دیگر کشورهای جهان نیز با این پدیده دست به گریبانند. درسال 2007 یکی از بزرگترین و پرسروصداترین موارد هک در سوئد اتفاق افتاد و طی آن 600هزار پوند از حساب بیش از 250 نفر از مشتریان بانک nordea به سرقت رفت.
هکرهابرای انجام این کار ایمیل هایی برای مشتریان این بانک ارسال کردند و در حالی کهوانمود می کردند از مسئولان بانک هستند از مشتریان خود خواستند نرم افزاری را برایمقابله با هرزنامه بر روی رایانه هایشان نصب کنند. اما واقعیت این بود که این نرمافزار قادر به سرقت اطلاعات شخصی کاربران در زمان ورود به سایت اینترنتی این بانکبود.
بعدها مشخص شد این هک توسط هکرهای روسی در مدت 15 ماه صورت گرفته استوبرخی از ترتیب دهندگان آن نیز دستگیر و مجازات شدند.

سرقت اطلاعات و اسناد دولتی
یکی دیگر از اهداف مهمهکرها، رایانه های دولتی یا وابسته به نهادهای دولتی است. در این زمینه به غیر ازهکرهای دولتی، خود دولت ها نیز فعالند و به صورت علنی یا مخفیانه برای هک کردنرایانه های دولت متخاصم و دستیابی به اطلاعات آنها تلاش می کنند.
در این زمینهمثال های فراوانی قابل ذکر است. اما یک نمونه جالب، هک شدن 97 رایانه حساس دولتیامریکا در سال 2005 توسط یک انگلیسی به نام گری مک کینون بود.
وی با نفوذ بهاین رایانه ها که به ارتش، نیروی دریایی، نیروی هوایی، ناسا و وزارت دفاع آمریکاتعلق داشتند موفق به مشاهده و سرقت اطلاعات بسیار محرمانه شده و نزدیک به 500 هزاردلار خسارت به بار آورده بود.
وی پس از هک کردن این رایانه ها از منزل خود درلندن پیام هایی را در انتقاد از سیاست های آمریکا در آنها بر جای می گذاشت و فایلهای مهمی را نیز پاک می کرد. او پس از استرداد به آمریکا به 70 سال زندان محکومشد.

هک در ایران
اما پرسر و صداترین هک بانکی در ایران درتابستان و پاییز سال 1382 انجام و در زمستان همان سال افشا شد. قاضى حسینى بازپرسوقت شعبه اول دادسراى ناحیه یک عمومى و انقلاب تهران با تشریح روند رسیدگى بهپرونده سرقت رایانه اى از بانک ملى در دی ماه 82 از دستگیرى متهم اصلى این پروندهخبر داد.
سید عیسى حسینى در مصاحبه ای در همان زمان در خصوص پرونده سرقتاینترنتى از بانک ملى گفت: حدود 5 ماه قبل از طرف بانک ملى گزارشى به ما رسید مبنىبر اینک از طریق سیستم حساب هاى سیبا از حساب دو نفر از مشترکان که موجودى بالایىداشته اند پول برداشت شده است.
وی افزود: بررسى هاى اولیه نشان داد که این سرقتاز طریق اینترنت صورت گرفته است و افرادى با وارد شدن به سیستم و شناسایى حساب هااقدام به برداشت پول کرده اند. ما با همکارى مسئولان متوجه سرنخ اصلى شدیم ودریافتیم که پول هاى برداشت شده به حساب فرد خاصى واریز شده است .
پس ازدستگیرى این فرد مشخص شد که وى کارشناس ارشد الکترونیک است.
بازپرس این پروندهتصریح کرد: فرد مذکور که به شدت در مظان اتهام بود در اظهارات اولیه خود منکر اینسرقت شده و گفت ، چندى قبل هنگامى که در اینترنت مشغول چت کردن بودم به یک آگهىبرخوردم که کارت‌هاى خالى را به قیمت خوبى مى خریدند.
به بانک رفتم و با اعلامگم شدن کارت هاى اعتبارى خود در این زمینه از رییس بانک اطلاعاتى کسب کردم و بعد باقرار ملاقات کارت اعتبارى خودم را به خریداران فروختم.
وى در ادامه خاطر نشانکرد: این گروه بعد از گرفتن کارت براى اینکه ردپایى ازخود برجاى نگذارند پولها رااز حساب سیبا برداشت مى کردند و به حساب فردی که کارت اعتبارى را از وى خریده بودندمى ریختند و از طریق حساب وى پولها را برداشت مى کردند.
در حقیقت مقصد حساب شخصثالث بود تا اگر روزى مدرکى پیدا کردند ردپاى شخص ثالث درمیان باشد.
حسینىاظهار داشت: متهم اول که کارت اعتبارى را فروخته بود به منظور تحقیقات تکمیلى دراختیار ما بود. همچنین به بانک ها سفارش کردیم تا مبالغ بالایى را که از حساب هاىسیبا برداشت مى شود را تحت نظر قرار دهند.
خوشبختانه بانک بر حسب سفارش ما فردىرا که خواهان برداشت مبلغ کلانى از حساب سیبا بود را تحت نظر قرار مى دهد اما وىفورا فرار مى کند. ولى او مدارکى از خود به جاى مى گذارد. خوشبختانه با پیگیرى هاىانجام شده توانستیم فردى که فرار کرده بود را دستگیر کنیم . این فرد نیز اعتراف کردکه به صورت گروهى به کلاهبردارى اقدام مى کرده است.
حسینى با اشاره به اینکه باکمک فرد دستگیر شده تمامى اعضاى 5 نفره این باند که همگى دانشجو بودند دستگیر شدندافزود: از میان این 5 نفر فقط یک نفر در امر رایانه تبحر داشت و در حقیقت گردانندهاصلى این باند بود.
وی در مورد انگیزه گرداننده اصلى این باند گفت: این شخص دربازجویى اظهار داشت به هیچ وجه انگیزه مادى نداشتم و فقط براى اینکه علم خود را به

/ 6 نظر / 5 بازدید
حمید طاهری

بسم الله الرحمن الرحیم به بازار عمل با دست خالی منو مهر تو ای مولی الموالی مپرس از من که بودم یا که هستم گنهکارم ولی دل به تو بستم مرا اشک محبت آبرو داد دلم را از سیاهی شتشو داد گرفتند آنکه برندم سوی نار به جرم اینکه می باشم گنه کار بود در موج آتش این شعارم خدایا من حسین را دوست دارم -------------------------------------------------------------------------------------------------- سلام دوست عزیزم من خیلی دوست دارم نظر شما را راجع به قانون علل و معلول بدانم بنابراین شما را به وبلاگ واقعیت چیست دعوت می کنم منتظرتان هستم

سهند

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه به اذرایران امدید. امیدوارم در فعالیت فرهنگی ات موفق و موفقتر باشید.

مهتاب

سلام رفیق . چند وقتیه بهم سر نمیزنی ! من میامو مطالبتو می خونم . خدایی وبلاگت متنوعه و آدم خسته نمیشه [لبخند]. آپیدم . خوشحال می شم بیای پیشم .

امیر مهدی

سلام دوست عزیز ممنون که سر زدی ببخش که دیر بهت سر زدم[گل][چشمک]

محیا تهرانی

سلام خیلی ممنون از راهنمایی تون. استفاده کردم موفق باشید

امیر مهدی

سوم شعبان، میلاد خجستة امام حسین(ع) روز پاسدار، چهارم شعبان، تولد فرخنده قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) روز جانباز و پنجم شعبان، ولادت با سعادت امام سجاد(ع) مبارکباد